Boşanmanın altı istasyonu
Boşanmanın altı istasyonu başlıklı konu hakkında detaylar ve Boşanmanın altı istasyonu konusu hakkında aradığınız tüm bilgiler Boşanmanın altı istasyonu başlığı altında toplandı.

Boşanmanın altı istasyonu :

1. Duygusal boşanma, evliliğin çözülme sürecidir. Bu ilk evrede en azından eşlerden birinde; ilişkilerinde duygusal isteklilik ve arzular azalır. Aile birliği işlev görmesine rağmen ilişkinin kalitesi iyi değildir.

2. Hukuki boşanma, evlilik sürecinin kanun önünde de çözülmesi ve bunun ilan edilmesi sürecidir.

3. Ekonomik boşanma, aile aynı zamanda ekonomik bir birimdir, çoğunlukla karı ve kocanın mülkiyetlerini birleşiminden oluşur. Boşanma durumunda bunların bölünmesi kararı ortaya çıkar.

4. Anne~baba olarak (ebeveyn) boşanma, anne babanın birbirinden boşanmasıdır, çocuklardan boşanmaları demek değildir. Bu durum çocukların velayet hakkı bir tarafa verilse bile geçerlidir.

5. Toplumsal boşanma, toplumsal yaşantıda çok büyük değişikliklerin tetikleyicisi olabilir. Boşananların çoğu evlilik dönemlerinde oluşturdukları dışarı arkadaş ilişkilerinde büyük hayal kırıklıkları yaşadıklarım ifade etmektedirler. Bu zor dönemlerinde arkadaşlarının yanlarında bulunmadığım ve terk edildiklerini hissederler.

6. Ruhsal boşanma, kişiliğinden kendinin ayrışması ve eşin yokluğunun etkisi anlamına gelir. Bu süreç, boşanmış kişinin tekrar otonomi kazanmasına ve tamamen bağımsız bir hal kazamncaya kadar sürer. Bütün boşananlarda, özellikle zaafları ile evlenmiş olanlarda; psişik boşanma çok güç olmasına karşın, kişilik gelişimi için büyük bir fırsattır. Psişik boşanma, boşanma sürecinin en önemli evrelerinden biridir. Bu evrede yeni ayrışmış olan eşlerin her biri, yeterlilik ve bağımsızlıklarını geliştirmeye çalışırlar.

Uzman Psikolog Beyhan Budak

benzer kategori içerikleri, Boşanmanın altı istasyonu konusu hakkında bilgiler, Boşanmanın altı istasyonu açıklaması, Boşanmanın altı istasyonu haberi, Boşanmanın altı istasyonu görselleri, Boşanmanın altı istasyonu iletişim, Boşanmanın altı istasyonu bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ seventy eight = eighty four